[Indlæg fjernet]
Antennetilladelse
Svar til #1: Køb er flagstang og antenne i toppen at den det har jeg en 14m stang med en diamond 510 i toppen :-) det duer .
Svar til #1: Det lyder virkelig dejligt, tillykke med tilladelsen. Så skal der overvejes et godt setup. De gode råd kan gives via andre medier, hvis nødvendigt. Kan du løfte sløret for din fremgangsmåde, det kan helt sikkert komme andre til gode. 73, forhåbentlig kan vi snart få en QSO. :-)
Svar til #1: Hej Michael! Det var gode nyheder! At få tilladelse til opsætning i alment boligbyggeri er ikke altid lige nemt, så stort tillykke! Hvis du vil hjælpe andre, så ville jeg sætte stor pris på at få kopier af dit papirarbejde, altså såvel ansøgning som tilladelse. Jeg er tovholder i EDRs antenneudvalg, og jeg samler på materiale omkring tilladelser og afslag. Håber at høre fra dig! Såfremt du er med på idéen, da kontakt mig gerne på e-mail: antenner(snabel a)edr.dk På forhånd mange tak! Vy 73, Torben, OZ6TW
[Indlæg fjernet]
Svar til #5: Det lyder jo helt perfekt til en flagstang i haven med antennen i toppen. Se bort fra hf antennen det er diamond 510 i toppen og kabel inden i masten.
Svar til #6: Det risikerer blot tilbagekaldelse af tilladelse. Hvis man siger 3 m over tagryg, så er det 3 m over tagryg. Ellers skulle han jo have ansøgt om flagstang med tilhørende antenne.
Svar til #7: der er jo ingen der har sagt hvor høj flagstangen skal være ! om ikke andet så sæt antenne indeni i flagstangen :-)
Svar til #8: Jeg har selv en HF vertikal antenne inde i vores flagstang. I ansøgningen i denne sag, er specifikt skrevet "antennerør". Der er IKKE ansøgt om flagstang. Derfor ;-)
Svar til #1: Tillykke
[Indlæg fjernet]
Svar til #10 Det må jeg sige, sikke et positivt og pænt svar til en som tilsyneladende har kæmpet med det længe med antenneopsætning. Da jeg ikke har været oppe til licensprøve endnu, må jeg nøjes med at lytte. Det gjorde jeg så, og det var på 145.3375 MHz. Det var på den kanal jeg blev opmærksom på denne tråd. Sikke en hyggelig ring der er der, men jeg må sige at din tilgang til problematikken er i mine øjne yderst arrogant. Man kan godt høre, at du rigtigt sidder der og spiller kloge Aage overfor de andre på frekvensen, og jeg må tilmed påstå at du rigtigt holder hof der. Ja der er faktisk ikke det du ikke ved noget om, og det er ret sjovt at høre på. Det er da godt, at der er en der har fået en tilladelse. Jeg selv kæmper her på Østerbro, for det er ikke nemt i et etage byggeri, men som jurist, har jeg måske nogle værktøjer jeg kan tage i brug. Jeg vil fortsat lytte på jeres hyggelige kanal, men tænk dig om før du taler, for det er til tider ret komisk det der kommer fra dig. vh John
Svar til #11: Tillykke med det. det er godt gået. vh John
Svar til #10: du skriver : Men husk cement i bunden man kan IKKE bare bruge cement uden at blande det med noget andet som feks. mørtel eller grus, sååå det er muligt du har 50 års erfaring med antenner men så stopper det også der
Svar til #1: Hej Michael. Jeg vil sgu ikke "kloge-Åge" mig så meget - det er der andre der er meget bedre til, kan jeg se... Blot vil jeg ønske dig TILLYKKE med din tilladelse :-) Jeg er overbevist om, at tilladelsen kan ændres "over tid", når du måske finder behov for det. Nyd nu (for pokker da), at du har muligheden, og vurder derefter om der skal laves om på det. Lad nu diverse naboer og boligselskab vænne sig til at "ham der med den mystiske antenne", er en naturlig del af hverdagen - og fortæl dem der "undrer sig", hvad din hobby går ud på...så skal det nok gå..! Endnu engang - TILLYKKE med "julegaven", og god fornøjelse med opsættelsen af masterør og antenne. God jul... //Lau
Svar til #1: Hey Michael. Det lyder da godt. Du har jo også kæmpet længe så vidt jeg ved. Så kan det jo være vi hører dig en dag :o) Håber ellers du har det godt. Tillykke med det. Mvh Mikkel - OZ7AKT
Svar til #11: Hej Michael, Du skal ikke høre på det sludder. Folk siger så meget når de ikke når at tænke sig om. Det er super fedt at du har fået tilladelse! Det hører desværre til sjældenhederne nu om dage. Jeg havde selv en ven, der blev bedt om at pille noget meget mindre ned -- thi det "skæmmede" boligkompleksets arkitektoniske udtryk. Omtalte henvendelse fra boligselskabet kom endda med den besked, at om det ikke skete indenfor 72 timer, ville det medføre den første advarsel af to mulige -- hvor den næste ville medføre begæring om fraflytning af lejemålet. Derfor -- flot, fornuftigt og korrekt gjort! 73, /Nadi
