Alle BG-artikler
BG Fokus

Ugens BG radio-nyt

Ugen bød på DX fra polarområderne til Stillehavet, SAC-plaketter og praktiske erfaringer med QRP i felten. Desuden var der nyt om digitale stemmecodecs, SDR-projekter og et rumvejr med både rolige meldinger og stormvarsler.

Der har været meget at lytte efter, fra Grønland og Antarktis til Stillehavets øgrupper. Ugens nyheder rummer også feltoplevelser, tekniske projekter og conteststof, mens rumvejrsrapporterne viser, hvorfor prognosernes tidspunkt er vigtigt.

DX fra polarområder til tropiske øer

Bo, OZ7AM, meldes igen aktiv som OX3LX fra Grønland på HF og 6 meter, mens Mehdi, FT4YM fra Antarktis, er tilbage på HF. Herhjemme er der varslet 5Q7DX og OV2T fra Vendsyssel-Thy, IOTA EU-171. Dermed spænder jagten fra fjerne kontinenter til en dansk øreference, som også indenlandske IOTA-jægere kan gå efter.

IOTA er også omdrejningspunktet for 9M8T fra Talang-Talang Besar, OC-165, og den planlagte aktivitet med NV1U/HR9 og HQ9X fra Roatan, NA-057. Fra Roatan er fokus FT8 og CW på HF. På Bermuda bruges N7NU/VP9 og VP9I henholdsvis til almindelig HF-trafik og contests, så kaldesignalet afhænger af aktiviteten.

I Stillehavet arbejder japanske operatører som T88FM, T88MK og T88XM fra Palau med CW, SSB og digitale modes. A35TV fra Tonga forventes på CW, SSB og FT8, og V6XG fra Chuuk supplerer mulighederne i regionen. For europæiske operatører fremhæves især Tongas vanskelige udbredelsesvej; aktivitet er ikke det samme som en let forbindelse.

Afrika byder på planer om 3X4U fra Guinea med CW, SSB og FT8 samt aktivitet fra 7Q5C i Malawi og 9J2NE i Zambia. Hertil kommer 8Q7JH fra Maldiverne. For Malawi, Zambia og Maldiverne henviser meldingerne til clusterne for aktuelle frekvenser eller modes.

Planlægningsstoffet omfatter nyt fra Rockall DX Group og Rebel DX Group, men uden konkrete destinations- eller tidsoplysninger i materialet. RSGB's DX-oversigt og DX-Worlds bulletin samler aktuelle og kommende aktiviteter. Efter forbindelserne følger kortene: SSA's QSL-rapport fra SM0BYD giver status på modtagne og afsendte DX-kort.

Rumvejret kræver blik for tidspunktet

DARC har både meldt om rolige weekendforhold og lav solaktivitet med moderate forhold på de højere HF-bånd. En melding om faldende flux fremhæver svagere højbåndsudbredelse, men stabile natforhold på 40 og 80 meter. En anden advarer om kraftige geomagnetiske storme, HF-fadeouts og mulige aurora-åbninger på VHF. Meldingerne bør derfor ikke læses som én samlet prognose.

ARRL's solopdatering fra 18. september beskrev solvind omkring 530 km/s og påvirkning fra koronalhul og koronale masseudkast. NOAA's prognose omfattede aktive forhold op til G1 og aftagende påvirkninger 18.–19. september, selv om flareaktiviteten var lav. Til det løbende overblik omtaler anmeldelsen af Helioclock en dedikeret rumvejrsenhed til shacket og fremhæver byggekvaliteten.

Contests og mødet med nye operatører

SSA's gennemgang af SAC-plaketter nævner CW-delen 19.–20. september og SSB 10.–11. oktober. Blandt særpriserne er unge operatører under 25 år, YL/XYL og CW-kategorien Low Power Single Wire, sponsoreret af OZ1BIZ. SSA fremhæver også fælles drift i MULTI-ONE, hvor kun én sender må være i gang ad gangen.

Til den øvrige planlægning giver RSGB's contest-kalender overblik over HF- og VHF-konkurrencer. Et andet formål med aktivitet på båndene er at åbne hobbyen for nye deltagere. Her opfordrer ARRL til at forberede JOTA, hvor spejdere og radioamatører mødes over radioen.

QRP handler også om erfaringer og fællesskab

Thomas Witherspoon, K4SWL, beskriver fire POTA-ture, der ikke gik efter planen, under sit britiske besøg i 2026. Selv et kendt kaldesignal sikrer ikke de 10 kontakter til POTA eller fire til SOTA, når forhold eller tid svigter. Hans feltrapport fra Umstead handler om lav batterispænding og CW med 1 watt under dårlige båndforhold. Erfaringerne ligger i naturlig forlængelse af hans RSGB-foredrag om QRP-feltsæt.

QRP-miljøet har samtidig mistet Doug Hendricks, KI6DS. Han fik licens i 1976 og var medstifter af NorCal QRP Club i 1993, hvis byggeprogrammer producerede over 20.000 kits. Witherspoon mindes især hans arbejde for økonomisk tilgængelig, lærerig radio og hans plads til nybegyndere.

Software, SDR og antenner i udvikling

M17's Codec2-ændringer skiller encoder og decoder ad for at spare hukommelse og fjerner unødvendige double-beregninger. På en STM32F411 ved 100 MHz blev initialiseringen 7,6 gange hurtigere. Lydmålingen viste kun en gennemsnitlig ViSQOL-forskel på +0,005; udvikleren vurderer ændringerne som teoretisk uhørlige, men varsler praktiske tests.

På modtagersiden kombinerer LakeShark LilyGO ESP32-P4-display og RTL-SDR til blandt andet FM, ADS-B og POCSAG. Frugal Radios seks-SDR-system bruger KrakenSDR og SDRplay til samtidig afkodning, mens Bluewatch registrerer lokale Bluetooth-enheder med Raspberry Pi. Projekterne viser forskellige tilgange til at følge radioaktivitet, fra bærbar modtagelse til flere samtidige signaltyper.

Mere måleorienteret er RF-kortlægning med PlutoSDR og LiDAR, som bruger Raspberry Pi 5 til indendørs signalkort. Forskningsdemonstrationen InjectEave viser derimod, hvordan RF-indstråling i hovedtelefonledninger kan skabe en aflyttelig returstråling. Antennens grundlæggende betydning markeres også, når Contest University fejrer Yagi-Uda-antennens 100 år med et gratis webinar.

Satellitter og det næste på kalenderen

AMSAT ANS-263 omtaler blandt andet AO-7, Binar-567-trioen under klargøring til opsendelse og satellitsporing med LEO.space. Det er relevante spor for satellitinteresserede, mens Nancy Grace Roman-rumteleskopet hører til astronomien: NASA forbereder et observatorium med hundrede gange Hubbles synsfelt til studier af mørk energi og exoplaneter. De to nyheder handler således om forskellige måder at bruge rummet på.

Fremover er SAC's SSB-del 10.–11. oktober et konkret holdepunkt. Dertil kommer JOTA-forberedelserne og de varslede DX-aktiviteter. På tekniksiden bliver M17's praktiske lydtests værd at følge.

Skrevet af redaktionen bag Brugtgrej.dk — Danmarks markedsplads for brugt amatørradiogrej.

Spørgsmål, rettelser eller erindringer? Tag dem med i forummet.